![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAiy5OqMRAy0g2H5GdEE5zGadDl7QkMb1umWtcdvrLejZOzhTvuaLCnzPhVWzbHARLvHLtWp4X61AeyIfMRI0niNdllPcOqiCYr8oZLraC19N9_LH5QNs7F9NIAXQ3nRb8_XuW3oHb54sf4cYlwnKez1j0CGg8fPVYZh5APOxotFLHRXjwLVuyhgFcEc2r/s320/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.jpg)
Την Παρασκευή αναμένεται να επισκεφτεί την Δομή μεταναστών στο Κλειδί ο υπουργός Μετανάστευσης & Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης. Κατά την επίσκεψη του Υπουργού ο δήμαρχος Σιντικής Γιώργος Τάτσιος θα θέσει το ζήτημα του κλεισίματος της Δομής στο Κλειδί ; Ένα ζήτημα που το είχε κάνει σημαία , μάλιστα προκαλώντας και ειδική συνεδρίαση του τότε Δημοτικού Συμβουλίου με συγκέντρωση υπογραφών, ζητώντας να μην δημιουργηθεί Δομή μεταναστών στα όρια του Δήμου. Τώρα ;
Να σημειώσουμε πως η πρώτη επίσκεψη του νέου δημάρχου στην Αθήνα και οι πρώτες επαφές έγιναν με το Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου , κάνοντας ο δήμαρχος την πρώτη του μεγάλη κωλοτούμπα, αναφερόμενος σε δελτίο Τύπου που εξέδωσε πως συζητήθηκαν θέματα ασφάλειας της Δομής.
Οσο για την ασφάλεια να σημειώσουμε πως από τότε που δημιουργήθηκε η Δομή – σήμερα διαμένουν περίπου 400 μετανάστες – δεν εχει συμβεί το παραμικρό και δεν εχει εκδοθεί κανένα δελτίο Τύπου από την Αστυνομία για παραβατικότητα των μεταναστών.
Αλήθεια οι πρωτεργάτες κατά της δημιουργίας της Δομής τι λένε τώρα ;