![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjY-tX-CWiuuqulnnAEaB-vw2jn8_ZdwLBEoFFnDdoca0PldwUtZMtYSwgSec6KHoCDhmx0ZU4EMaJl9mndPc9aR4x7vZCyOXhfzy5LW_1E1M8SF29KoJ2gfNxDobQT8Y-zjaBZyIgyg10UMx8iBRB4zUjL361tDIY3wvyOW57sLofxopeEWI9PQe5ThuLR/s1600/images.jpg)
Ανάκρουσε πρύμναν ο δήμαρχος Σιντικής Γιώργος Τάτσιος μετά την επίσκεψη του στο υπουργείο Εθνικής Αμύνης σχετικά με το θέμα της αναβίωσης της μάχης των οχυρών. Ο κ. Τάτσιος ακόμη απο τον Νοέμβριο του 2023 – πριν αναλάβει επίσημα την δημαρχία – στις πρώτες συζητήσεις που έκανε με τον σύλλογο Στενωπό, είχε ξεκαθαρίσει πως θέση του ηταν να γίνει η αναβίωση τον Απρίλιο, θέση την οποία ειχε, εδω και χρόνια εκφράσει και ο Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος. Παρά τις αντιδράσεις, ο δήμαρχος , επέμενε στην θέση του αυτή ο δήμαρχος μέχρι την επίσκεψη του στο υπουργείο Εθνικής Αμύνης , τον Φεβρουάριο του 2024 , αλλά και την επιστολή που απέστειλε ο σύλλογος ” Στενωπός ” εκθέτοντας τις θέσεις τους γιατί δεν μπορεί να γίνει τον Απρίλιο η αναβίωση. Ετσι ο δήμαρχος ανάκρουσε πρύμναν και κάνοντας στροφή 90 μοιρών εξέφρασε την θέση η αναβίωση να γίνει κανονικά τον Μάιο , ενω το θέμα αναμένεται να συζητηθεί στην επόμενη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου στις 26 Φεβρουαρίου.