19/12 Πρωτάθλημα Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (10η αγωνιστική)

Ορφέας Ν.Σκοπού-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 80-91 (76-76)
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Ρούπελ στην δύσκολη έδρα του Ν.Σκοπού.Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση.Το Ρούπελ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με όπλο την επίθεση έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 19-20.Στη συνέχεια κάποια λάθη σε άμυνα και τα χαμένα μπασίματα στην επίθεση έφεραν την ομάδα πίσω στο σκορ με 46-34 στο ημίχρονο…

χάνωντας την καλή εικόνα που είχε η ομάδα για 14 λεπτά.Στο 3ο δεκάλεπτο με άμυνα ζώνης και καλές επιλογές στην επίθεση, άρχισε η αντεπίθεση του Ρούπελ που σταδιακά μείωσε το σκορ.Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δύο λεπτά όπου έπρεπε να καλύψει μια διαφορά της τάξης των 6 πόντων.Με παγίδες και φάουλ ώστε να σταματήσει ο χρόνος και να στέλνουμε τους αντιπάλους στις βολές, φτάσαμε στην ισοφάριση με δύο εύστοχες βολές του Παρίση 5” πριν την λήξη του αγώνα.Στην παράταση υπήρχε μια ομάδα μέσα στο γήπεδο, το Ρούπελ. Πόντοι: Παρίσης 29, Γρεασίδης 22, Τόλιος 16, Ιντζές 8, Αβραμίδης 9, Στεργίου 3, Γκέκας 4