19/4 Επεισόδια στον αγώνα Εθνικού Σιδηροκάστρου – Μ.Αλέξανδρου Ηράκλειας

Με επεισόδια στο γήπεδο του Σιδηροκάστρου στο ντέρμπι του Εθνικού με τον Μέγα Αλέξανδρο Ηράκλειας στιγματίστηκε η 32η αγωνιστική στο περιφερειακό πρωτάθλημα και στον πρώτο όμιλο (15/4).

Ο αγώνας διεκόπη προσωρινά στο 80ο λεπτό, όταν φίλαθλοι της τοπικής ομάδας πετούσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Επτά λεπτά αργότερα αποβλήθηκαν από τον διαιτητή Ζαχαριάδη, ο προπονητής του Εθνικού Γιάννης Γεωργιάδης, ο βοηθός προπονητή Κώστας Μιχαηλίδης, ο ποδοσφαιριστής Δημήτρης Μουρατίδης και ο γενικός αρχηγός Βασίλης Κατσάνης για έντονη διαμαρτυρία.

Άτυχος στάθηκε και ο παίκτης της Ηράκλειας Δημήτρης Σαλμάς, αφού τραυματίστηκε από παίκτη του Εθνικού, όπως υποστηρίζει ο ίδιος, μετά το τέλος του αγώνα, ενώ υπέστη ένα κάταγμα στην μύτη. Σοβαρά πάντως τραυματίστηκαν και κατά την διάρκεια του αγώνα οι Χρήστος Ιωαννίδης και Δημήτρης Αμαραντίδης.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Εθνικός κέρδισε την Ηράκλεια με 2-1, ο Χρήστος Λεωνίδας στο 63ο έκανε το 1-0, ο Κρυστάλλης σημείωσε το 1-1 στο 67ο λεπτό και ο Θεοδωρίδης στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στην μάχη της παραμονής ο Απόλλωνας Παραλιμνίου πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του Πανδραμαϊκού με σκορ 2-0, τα δύο τέρματα της αναμέτρησης πέτυχε ο Χιντερίδης στο 3ο και 40ο λεπτό.

Από την άλλη πλευρά, φουντώνει η αγωνία και για την κορυφή, ο Οδυσσέας Αναγέννησης δεν κέρδισε στην Ξάνθη, ήρθε ισόπαλος με την τοπική Δόξα 0-0, όμως παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 65 βαθμούς.

Το σκορ αυτό εκμεταλλεύτηκε η Δόξα Γρατινής που κέρδισε τον Νέστο Χρυσούπολης με 4-2. Σε τροχιά ανόδου βρίσκεται και ο Βισαλτιακός κέρδισε στην Δράμα το Καλαμπάκι με 2-0 με τα γκολ να πετυχαίνουν οι Γρηγόρης Ρούμπος στο 70ο λεπτό και Φώτης Τσεκιτζίδης στο 90. Πολύ ενδιαφέρουσα η επόμενη αγωνιστική που θα γίνει μετά το Πάσχα για την μάχη της κορυφής στον πρώτο όμιλο, όπου διεκδικούν τέσσερις ομάδες την άνοδο στην Γ’ Εθνική.