23/5 ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΤΑΜΠΛΟΥΧΟΣ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ

Πρωταθλητής και Νταμπλούχος ο Εθνικός Σιδηροκάστρου, επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά τον τίτλο του φαβορί, κέρδισε και τον δεύτερο φετινό τελικό, κόντρα στον Ολυμπιακό Ροδόπολης, αυτή τη φορά με 2-0, παίρνοντας συγχρόνως και το εισιτήριο για την Δ΄ Εθνική, όπου θα κάνει παρέα την ερχόμενη σεζόν στον Μέγα Αλέξανδρο Νέας Ζίχνης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ                             VIDEO ΑΠΟΝΟΜΗΣ-ΔΗΛΩΣΕΩΝ

Η Ροδόπολη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αντίθετα με το αρχικό μούδιασμα του Σιδηροκάστρου και λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν στο 10΄ μετά από σουτ του Μαυρόπουλου η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και αφού πέρασε, βασανιστικά, μπροστά από τη γραμμή του τέρματος, κατέληξε άουτ από την άλλη πλευρά.
Οι παίκτες της Ροδόπολης αναθάρρησαν ακόμη περισσότερο, όμως δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, πέρα από μια δυο χαμένες ευκαιρίες.
Σιγά σιγά όμως οι έμπειροι παίκτες του Εθνικού συνήρθαν, πήραν τον έλεγχο του κέντρο και μαζί και την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού πρώτα ισοφάρισαν τα δοκάρια με τον Δερμεντζή, στη συνέχεια πέτυχαν δυο απανωτά γκολ με τον Γιώργο Παναγιωτίδη (32΄) και τον Τόλη Δημητρανόπουλο (34΄), διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και βάζοντας φωτιά στους μουδιασμένη ως εκείνη την ώρα γαλάζια κερκίδα.
Τα δυο γκολ τελείωσαν πρόωρα τον τελικό, αφού οι παίκτες του Θόδωρου Κερογλίδη δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, πράγμα που παραδέχθηκε και ο ίδιος στην συνέντευξη τύπου που ακολούθησε του τελικού, αφού δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και απλά προσπαθούσαν να έχουν μια αξιοπρεπή παρουσία.
Από τη μεριά του ο Νίκος Γάδος αφιέρωσε το κύπελλο στον πρόωρα χαμένο γενικό αρχηγό της ομάδας Νίκο Μπουταχίδη.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στην παρουσία του κόσμου και των δυο ομάδων, που δημιούργησαν μια φανταστική ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα. Πιο εκδηλωτικοί και εντυπωσιακοί οι κόκκινοι της Ροδόπολης κέρδισαν τη μάχη της κερκίδας αλλά πολυπληθέστεροι σε παρουσία οι γαλάζιοι του Σιδηροκάστρου, έκαναν πιο αισθητό το χρώμα τους στις κερκίδες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ
(Θόδωρος Κερογλίδης): Ζάικος, Καλαής (56΄ Σαμουηλίδης), Στόικοφ, Κεϊσίδης, Χατζηγκάεφ, Μαυρουδής (73΄ Δημητριάδης), Μουτεσίδης, Μαυρόπουλος, Καμπράνοφ (89΄ Ραφτόπουλος), Δημητρόφ, Νικηφόρου.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ (Νίκος Γάδος): Γαβριηλίδης, Ιωαννίδης (65΄ Ταχματζίδης), Στόικος, Καρυπίδης, Δέντσας, Κοτούλιας, Σαχπατζίδης, Ρούμπος, Δερμεντζής, Δημητρανόπουλος (73΄ Χουρουζίδης), Παναγιωτίδης (87΄ Δάπκας)

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

10′   ΔΟΚΑΡΙ για την Ροδόπολη μετά από σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

21′    Κίτρινη κάρτα σε παίκτη της Ροδόπολης  για σκληρό μαρκάρισμα στον Ιωαννίδη.

23′   ΔΟΚΑΡΙ. Ο Δερμεντζής σουτάρει δυνατά από την περιοχή με τον τερματοφύλακα να βρίσκει την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι και κορνερ.

27′    Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπο για δυνατό μαρκάρισμα.

34′    ΓΚΟΛ! Εξαιρετική προσπάθεια του ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ από τα δεξιά και πάσα στον ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ ο οποίος με σουτ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ!

36′    ΓΚΟΛ! Μετά από βαθειά μπαλιά του ΔΕΝΤΣΑ ο ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟΣ βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ και στην επαναφορά με πλασέ ο ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟΣ στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα!

42′    Κίτρινη κάρτα σε παίκτη της Ροδόπολης  για δυνατό μαρκάρισμα στο Ρούμπο.

66′    Αλλαγή. Εντός ο Ταχματζίδης, εκτός ο Ιωαννίδης .

74′    Αλλαγή. Εντός ο Χουρουζίδης, εκτός ο Δημητρανόπουλος.

78′    Κίτρινη κάρτα στον Ταχματζίδη για δυνατό μαρκάρισμα.

88′    Αλλαγή. Εντός ο Δάπκας, εκτός ο Παναγιωτίδης.