24/3 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΓ. ΠΝΕΥΜΑ 6-1 ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Νικητής με 6-1 ο ΕΘΝΙΚΟΣ στον Τελικό του κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Σερρών επί του Αγ. Πνεύματος. Αυτό είναι το 8° κύπελλο του ΕΘΝΙΚΟΥ, που είναι κι ο πολυνίκης του θεσμού, σε 12 συμμετοχές σε τελικούς. Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ήταν κυρίαρχος του τελικού από την αρχή ως το τέλος του χωρίς να αφήσει περιθώρια για να αμφισβητηθεί από τους αντιπάλους του. Πέτυχε 6 τέρματα και δημιουργησε άλλες τόσες κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ την μοναδική ουσιαστικά φορά που απειλήθηκε δέχθηκε την μείωση του σκορ σε 2-1. Τα γκολ για τον ΕΘΝΙΚΟ απο τους : ΚΑΡΥΠΙΔΗ στο 10′ στο 73′ και στο 90’+2′, ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ στο 25′ και στο 53′, ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟ στο 57′.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

8′      Κίτρινη κάρτα σε παίκτη των φιλοξενούμενων για σταμάτημα της μπάλας με το χέρι.

10′    ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ από τον ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ με τον ΚΑΡΥΠΙΔΗ από την καρδιά της περιοχής να ανοίγει το σκορ με σκαστή κεφαλιά!

25′    ΓΚΟΛ! Ο ΔΕΝΤΣΑΣ ανοίγει όμορφα στα δεξιά για το ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ, ο οποίος μπαίνει στη περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

42′    Κίτρινη κάρτα σε παίκτη των φιλοξενούμενων για τράβηγμα από πίσω στο Δερμεντζή.

45′+1′   ΓΚΟΛ. Αντεπίθεση για το Άγιο Πνεύμα με παίκτη του να περνάει τον Τζήμα που βγήκε για να τον ανακόψει, και προ κενής εστίας μείωσε σε 2-1.

53′    ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ κερδίζει την κόντρα λίγο έξω από την περιοχή και τροφοδοτεί τον ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ που μπαίνει απο τα αριστερά και με ένα ωραίο δυνατό σουτ κάνει το 3-1 χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα!

57′    ΓΚΟΛ! Ο ΔΕΡΜΕΝΤΖΗΣ από τα δεξιά κάνει ότι θέλει τους αντιπάλους του και την κατάλληλη στιγμή κάνει την μπαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή στο ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟ που δεν δυσκολεύετε να σκοράρει με σουτ!

60′    Αλλαγή. Εντός ο Σαχπατζίδης Α., εκτός ο Κοτούλιας.

73′    ΓΚΟΛ! Σέντρα του ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ από τα αριστερά με τον ΚΑΡΥΠΙΔΗ να πλασάρει εύστοχα από την γωνία της μικρής περιοχής κάνοντας το 5-1!

74′    Αλλαγή. Εντός ο Α’ι’βατζίδης, εκτός ο Δημητρανόπουλος.

75′    Αλλαγή. Εντός ο Σαχπατζίδης Δ., εκτός ο Παναγιωτίδης.

90’+2′   ΓΚΟΛ! Τρίτο γκολ για τον ΚΑΡΥΠΙΔΗ με πλασέ από την γωνία της μικρής περιοχής μετά από πάσα του ΙΩΑΝΝΙΔΗ.
            ΣΥΝΘΕΣΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ : (ΓΑΔΟΣ ΝΙΚΟΣ), ΤΖΗΜΑΣ, ΚΟΤΟΥΛΙΑΣ (60′ ΣΑΧΠΑΤΖΙΔΗΣ Α.), ΣΤΟ’Ι’ΚΟΣ, ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΠΕΛΙΤΑΡΗΣ, ΡΟΥΜΠΟΣ, ΔΕΝΤΣΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟΣ (74′ Α’Ι’ΒΑΤΖΙΔΗΣ), ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ (75′ ΣΑΧΠΑΤΖΙΔΗΣ Δ.), ΔΕΡΜΕΝΤΖΗΣ.