![](http://www.infoserres.gr/photos/mapsekloges.jpg)
Έτσι το 2002 μόνο οι δήμοι Αμφίπολης, Καπετάν Μητρούση, Λευκώνα και Ροδολίβους ήταν <<πράσινοι>> στον αυτοδιοικητικό χάρτη του νομού.Οι εκλογές του Οκτωβρίου, ανέτρεψαν….
…. την «γαλάζια» υπεροχή στον σερραϊκό χάρτη, με το ΠΑΣΟΚ να έχει εκλέξει επιπλέον δημάρχους που είτε είχαν την επίσημη στήριξη είτε προέρχονται από τον ίδιο χώρο.
Έτσι σήμερα η ΝΔ κατάφερε να διατηρήσει, άμεσα ή έμμεσα 14 δήμους, ενώ το ΠΑΣΟΚ οκτώ.
Συγκεκριμένα δήμαρχοι που προέρχονται από το χώρο της ΝΔ, και εξελέγησαν είτε ως χρισμένοι υποψήφιοι, είτε ως ανεξάρτητοι με τη στήριξη του κόμματος, εξελέγησαν στους δήμους : Αλιστράτης, Βισαλτίας, Κερκίνης, Λευκώνα, Νιγρίτας, Πρώτης, Ροδολίβους, Σιδηροκάστρου, Σκοτούσσας, Σκουτάρεως, Στρυμόνα, Στρυμονικού, Τραγίλου και Σερρών