«Έπεσε» στο Λάκκωμα ο Εθνικός! Ήττα με 3-1, άξιζε κάτι καλύτερο

Ένα ακυρωθέν γκολ του Σιδηροκάστρου στο πρώτο ημίχρονο και ενώ το αποτέλεσμα ήταν 0-0, δύο γκολ του Διγενή Λακκώματος στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά και το γεγονός πως για 30 λεπτά ο Εθνικός αγωνιζόταν με 10 παίκτες, αρκούν για να πειστεί κάποιος πως το τελικό 3-1 ανάμεσα στην ομάδα της Χαλκιδικής και αυτή των Σερρών, δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα.

Ωστόσο είναι γεγονός πως οι «μπλε» ξεκίνησαν… με το αριστερό τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής αν και σίγουρα άξιζαν κάτι παραπάνω.

Ο Εθνικός πήγε με καλή ψυχολογία στο Λάκκωμα, ωστόσο το γεγονός ότι η ομάδα ακόμη ψάχνει τα πατήματα της έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μπούνε πιο δυνατά στο παιχνίδι και να δημιουργήσουν αυτοί τις πρώτες καλές φάσεις. Στο 2′ από έντρα του Βιτλή, Παπαποστόλου πήρε την κεφαλιά με τον Γαβριηλίδη να αποκρούει και στο 24′ αναγκάστηκε να κάνει το ίδιο σε κεφαλιά του Σαραγιώτη. Στο 25′ ο Χρήστος Ρόβας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάϊντ, απόφαση που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες, καθώς αρχικά ο διαιτητής είχε δείξει σέντρα! Το Λάκκωμα συνέχιζε να μονοπωλεί στον τομέα των ευκαιριών με τους Λαμπερνάκη και Παπαποστόλου να δημιουργούν φάσεις και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ήρθε το 1-0. Αρχικά στο 41′ ο Γαβριηλίδης απέκρουσε την κεφαλιά του Σαραγιώτη, αλλά στην εξέλιξη της φάσης μετά από σέντρα του Στασινόπουλου ο Παπαποστόλου με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Σιδηροκάστρου κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θόδωρος Κερογλίδης προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ρίχοντας στον αγώνα και τον Παπαστεργίου και στο 48′ ο δραστήριος για ακαόμη μία φορά Ρόβας κέρδισε πέναλτι το οποίο και εκτέλεσε ο Ιωαννίδης ισοφαρίζοντας σε 1-1. Και ενώ ο Εθνικός ανέβασε στροφές, στο 64′ έγινε η φάση που έμελλε να σημαδέψει και την εξέλιξη του αγώνα, καθώς ο Γαβριηλίδης ανέτρεψε τον Παπαποστόλου εκτός περιοχής και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 και αναγκάζοντας τον προπονητή του να βγάλει εκτός τον Διαμαντή για να βάλει τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Ασημώνη. Παρόλα αυτά ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω, στο 70′ έχασε ευκαιρία με τον Παπαστεργίου να σουτάρει και τον Γκουτζελά να απομακρύνει, ωστόσο λύγισε στην πίεση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 79′ ο Ασημώνης είπε όχι σε κεφαλιά του Τουλκερίδη, αλλά στο 88′ δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωστικίδη με την οποία έγινε το 2-1 και στις καθυστερήσεις απλά ο Μιχάλης διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 3-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μηλιάδης (Μακεδονίας)

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: Γκουτζελάς, Λαμπερνάκης, Σπανός, Τουλκερίδης, Σαραγιώτης, Γεωργιάδης (80′ Αθανασιάδης), Βιτλής (72′ Κωστικίδης), Δραγανίδης, Στασινόπουλος, Μιχάλης, Παπαποστόλου (90′ Χότζα).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Γαβριηλίδης, Τσιατμάς (46′ Παπαστεργίου), Πετρίδης, Πρόβατος, Καρυπίδης, Αμπαδίνης, Διαμαντής (65′ Ασημώνης), Τσεμπερίδης, Ρόβας, Μουτεσίδης (72′ Σαχπατζίδης), Ιωαννίδης.

Πηγη : SerresSportNews