Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Εθνικός Σιδηροκάστρου 1-1

Βαθμός ελπίδας για τον Εθνικό Σιδηροκάστρου που ισοφάρησε στη λήξη του αγώνα και παραμένει ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής.

Από ένα ημίχρονο είχαν Βυζάντιο και Εθνικός Σιδηροκάστρου στο μεταξύ τους παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και τελικά μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό ο Τσορμπαντζής με κεφαλιά έκανε το 1-0. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ήταν καλύτεροι, πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ δεδομένου και του πολύ κακού αγωνιστικού χώρου.

Το Σιδηρόκαστρο ανέβασε ταχύτητα στην επανάληψη και έγινε απειλητικό στο πρώτο 20λεπτο. Το Βυζάντιο ισορρόπησε για λίγο και στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν και δικαιώθηκαν καθώς στο 90 ο Παπαδόπουλος πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Σουμουλίδη για το 1-1.

Στο 93΄ το Βυζάντιο έχασε τριπλή ευκαιρία σε δύο σουτ του Ελευθεριάδη και ένα του Παντελίδη.

Το Βυζάντιο τερμάτισε στο πρώτο μισό της σεζόν στην 5η θέση με 22β. και το Σιδηρόκαστρο είναι κάτω από τη ζώνη παραμονής με 16.

**Διαιτητές: Κουρούλης, Μιχαηλίδης, Ταταρίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ: Σουμουλίδης, Γεωργαντέλης, Λόλη, Φωτόπουλος, Παυλίδης, Τσορμπαντζής, Πτηνόπουλος (73’ Μιχαηλίδης), Σκονίδης, Ελευθεριάδης, Τσίλογλου (62’ Παντελίδης), Μπατάκογλου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Ασημώνης, Τσιντσάρης, Πετρίδης, Καρυπίδης (70’ Πασούδης), Τσιατμάς, Αϊβαζίδης, Τσεμπερίδης, Αμπαδίνης, Μεντής, Παρούκας (80’ Παπαδόπουλος), Μπουζούρας (60’ Διαμαντής).

**Ο Εθνικός Σιδηροκάστρου ευχαρίστησε την διοίκηση του Βυζαντίου για την άριστη φιλοξενία.

Πηγή: kavala-sports.gr