Turkey International 2013: Ο Ηλίας Ξάνθου πέτυχε τη μοναδική νίκη

Στην Τουρκία διεξήχθη το αρκετά δυνατό τουρνουά μπάντμιντον με τη συμμετοχή τριών Ελλήνων αθλητών και μιας Ελληνίδας αθλήτριας. Συγκεκριμένα Γιώργος Χαραλαμπίδης, Ηλίας Ξάνθου, Πέτρος Τέντας και Ειρήνη Τέντα εκπροσώπησαν τη χώρα μας δείχνοντας σε ακόμα μια διοργάνωση ότι με συνεχείς αγώνες το ελληνικό μπάντμιντον έχει τη δυνατότητα να πάει ένα βήμα παραπάνω.

Στα πλαίσια του τουρνουά η τουρκική ομοσπονδία έδωσε τη δυνατότητα σε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν να πάρουν μέρος στο προπονητικό μεσογειακό καμπ. Από την ελληνική πλευρά συμμετείχε ο Ηλίας Ξάνθου, ο οποίος βρέθηκε στην Πόλη και συγκεκριμένα στο Istanbul esenler otagari, από τις 14 Δεκεμβρίου προκειμένου να προετοιμαστεί όσο καλύτερα μπορούσε για τη διοργάνωση.

Η προετοιμασία αυτή δικαίωσε 100% τον Έλληνα παίκτη ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι στο απλό ανδρών κόντρα στον Ιρακινό Husam Alnaies, πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση επικρατώντας με 2-0 σετ.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ Ξάνθου και Alnaies συμβάδιζαν στο σκορ (7-7), ωστόσο ένα «ξέσπασμα» από τον Έλληνα παίκτη τον έφερε σε θέση ισχύος ανοίγοντας την διαφορά.

Το 7-7 γρήγορα έγινε 12-8 και 14-10 με τον Ιρακινό να προσπαθεί να κλείσει την ψαλίδα, όμως ο Ξάνθου φάνηκε αποφασισμένος να μην αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη με αποτέλεσμα να κατακτήσει το σετ με 21-12.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη και με την ίδια πετυχημένη «συνταγή» ο Ξάνθου μετά το 6-6 απομακρύνθηκε και πάλι στο σκορ. Τελευταία φορά που ο Alnaies πλησίασε ήταν στο 10-9, όμως ο Ξάνθου με έξι αναπάντητους πόντους έκανε το 16-9 για να φτάσει και πάλι πρώτος στους 21 πόντους επικρατώντας με 21-11 κάνοντας μια εξαιρετική αρχή νικώντας με 2-0 μέσα σε 0:18 λεπτά!

Στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Γάλλο Julien Maio κόντρα στον οποίο έκανε ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο σετ.

Ο Ξάνθου ξεκίνησε πολύ καλά, καθώς από το 4-4 πήγε το σκορ στο 7-4. Ο Γάλλος κατάφερε να μειώσει σε 7-6, όμως η απάντηση από τον Ξάνθου ήταν άμεση, κάνοντας ένα σερί 7-1 παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα με 14-7 και 15-9.

Όμως ένα «νεκρό» διάστημα του Ξάνθου και η άνοδος του Maio στοίχισαν με τον Γάλλο να παίρνει προβάδισμα με 15-17. Οι τελευταίοι πόντοι δεν ήταν για…καρδιακούς με τον Ξάνθου να ισοφαρίζει σε 19-19, αλλά τον Maio να παίρνει το σετ με 19-21.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ήταν σετ στο οποίο ο Ξάνθου ήταν καλύτερος σε αρκετούς τομείς, τόσο στο Smash Winner όπου κέρδισε εννέα πόντους έναντι οκτώ του αντιπάλου του, όσο και στις μονομαχίες στο φιλέ με τον Έλληνα αθλητή να κυριαρχεί έχοντας επτά κερδισμένους πόντους έναντι ενός του Γάλλου.

Επίσης, η ελληνική αποστολή είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία του αγώνα η οποία σε κρίσιμα σημεία έγειρε την «πλάστιγγα» προς τη μεριά του Γάλλου αθλητή.

Η απώλεια του σετ ήταν φυσικό να επηρεάσει τον Ξάνθου, που βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από την αρχή (4-9 και 6-13) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πλησιάσει και τον Γάλλο να επικρατεί με 7-21 αφήνοντας τον Έλληνα παίκτη εκτός συνέχειας.