Φινάλε με ήττα ! Ρούπελ 56 -73 Πανσερραϊκός

Όντας ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο το Ρούπελ δεν άντεξε στην πιεστική άμυνα του Πανσερραϊκού, καθώς υπέπεσε σε πάμπολλα λάθη στην 3η περίοδο και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 56-73 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Ήταν το τελευταίο παιχνίδι για το Ρούπελ φέτος και καθώς δεν υπήρχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον οι παίχτες των δυο ομάδων έπρεπε να παίξουν χωρίς άγχος και να το απολαύσουν. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν φάνηκε με αποτέλεσμα οι μεν (παίχτες του Ρούπελ) να αστοχούν ανελλιπώς από την γραμμή της φιλανθρωπίας και οι δε (παίχτες του Πανσερραϊκού) να είναι ιδιαίτερα άστοχοι από την περιφέρεια.

Το σύνολο του Σπ.Ιωαννίδη ήταν πάνω στο σκορ στην εναρκτήρια περίοδο (17-16),αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων (29-33).

Στην 3η περίοδο οι παίχτες του Φ.Κοκολιού πίεσαν πολύ παραπάνω και βρήκαν εύκολους πόντους αυξάνοντας κατά πολύ την διαφορά (39-54 στο 30′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με το τελικό 56-73 να κρίνεται δίκαιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Ρούπελ έχασε 10 (!) βολές στο πρώτο μέρος και ευστόχησε μόλις σε 1 (!) τρίποντο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 17-16,29-33,39-54,56-73.

Ρούπελ(Ιωαννίδης): Ζωηρός 8,Ιωαννίδης Κ. 8(1),Σκαλιστής 3,Νιφορίδης 8,Πετράς 9,Ντινούδης 12,

Γρεασίδης 4,Κατσικάς 4,Κεσέογλου.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Σταματόπουλος 5,Ιακωβίδης 11,Γεωργιανός 12(1),Αποστολίδης,

Καρασαββίδης 9(1),Κοπίλης 7(1),Χατζηστεφάνου,Τσανάκας 5(1),Χατζηανδρέου 8,Γιοβάνης 2, Φραγκούλης 14(1).