ΟΡΦΕΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 0-3

Συνεχίζει αήττητος ο ΕΘΝΙΚΟΣ (8 νίκες και 3 ισοπαλίες με 28-5 τέρματα) που επιβλήθηκε μέσα στην Ξάνθη με 0-3 του Ορφέα. Δυνατό παιχνίδι με τον ΕΘΝΙΚΟ λίγο καλύτερο στο πρώτο μέρος όπου και προηγήθηκε με 0-1. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεζαν με τον ΕΘΝΙΚΟ να παίζει με αντεπιθέσεις. Ο ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ έπιασε πέναλτι στο 91′, με τους : ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ στο 33′, ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ στο 89′ και ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟ στο 93′ να πετυχαίνουν τα γκολ για τον ΕΘΝΙΚΟ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

20′  Κίτρινη κάρτα στον Πασχαλούδη για τράβηγμα φανέλας.

25′  Κίτρινη κάρτα στους γηπεδούχους για μαρκάρισμα στον Παναγιωτίδη.

33′  ΓΚΟΛ! Ο ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ παίζει το 1-2 με τον ΔΕΡΜΕΝΤΖΗ ο οποίος τον τροφοδοτεί την κατάλληλη στιγμή με τον ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ με εύστοχο πλασέ να νικάει τον τερματοφύλακα στο τετ-α-τετ!

64′  Αλλαγή. Εκτός ο Δερμεντζής, εντός ο Δημητρανόπουλος.

68′  Αλλαγή. Εκτός ο Παναγιωτίδης  , εντός ο Ρούμπος.

78′  Αλλαγή. Εκτός ο Κυριακίδης, εντός ο Κομνηνάκης.

79′  Κίτρινη κάρτα στον Φεύγα για μαρκάρισμα.

89′  ΓΚΟΛ! Διώξιμο από τον Πασχαλούδη με τον Δημητρανόπουλο να διεκδικεί την μπάλα στο κέντρο και τον ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ να επωφελείται και με ψηλοκρεμαστό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα προ του τερματοφύλακα που επιχειρούσε έξοδο.

90′ Πέναλτι για τον Ορφέα όταν παίκτης του ανατράπηκε καθαρά από τον Φίλων.

90′  Κίτρινη κάρτα στον Φίλων για το μαρκάρισμα.

90’+1′ Ο ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και μπλοκάρει την μπάλα στην εκτέλεση του πέναλτι.

90’+3′  ΓΚΟΛ! Ο Κομνηνάκης κάνει μία βαθειά μπαλιά στον ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟ που την ανοίγει μπροστά του συνεχίζει από τα δεξιά και με γυριστό ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία του τερματοφύλακα!

ΣΥΝΘΕΣΗ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ : (ΓΑΔΟΣ ΝΙΚΟΣ), ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ, ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ, ΠΑΣΧΑΛΟΥΔΗΣ, ΦΙΛΩΝ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΣΑΧΠΑΤΖΙΔΗΣ Δ., ΦΕΥΓΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ (68′ ΡΟΥΜΠΟΣ), ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, ΔΕΡΜΕΝΤΖΗΣ (64′ ΔΗΜΗΤΡΑΝΟΠΟΥΛΟΣ), ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ (78′ ΚΟΜΝΗΝΑΚΗΣ).