Πανηγυρίζει άνοδο το Σιδηρόκαστρο, «φωνάζει» το Χρυσό

Μετά από τέσσερα χρόνια ο Εθνικός Σιδηροκάστρου επιστρέφει στη Γ εθνική κατηγορία σφραγίζοντας σήμερα την άνοδο και ταυτόχρονα την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Επίλεκτης κατηγορίας.

Ο Εθνικός κέρδισε 1-0 την Α.Ε. Χρυσού στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ που είχε το χαρακτήρα τελικού αφού μετά το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα του Σιδηροκάστρου έχει έξι βαθμούς διαφορά από την Α.Ε. Χρυσού ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το τέλος αυτού του μίνι πρωταθλήματος. Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με ένα πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι. Το υπέδειξε ο Τρακαλιάνης στο 87ο για ανατροπή του Ευσταθιάδη από τον Τριάντη μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Χρυσού και με το παιχνίδι να διακόπτεται για λίγα λεπτά. Στο 93ο και αφού ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, στη 2η του εκτέλεση του ο Θανάσης Μπελίτος έκανε το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Α.Ε. Χρυσού: «Κωμωδία-παρωδία»

Με ανακοίνωση της η Α.Ε. Χρυσού χαρακτηρίζει «κωμωδία-παρωδία» την αναμέτρηση. Η ανακοίνωση είναι:

«1-0 τελικό σκορ στο Σιδηρόκαστρο. Συγχαρητήρια στους διαιτητές, ιδιαίτερα στον Κύριο Τρακαλιάνη, στους ανθρώπους της ΕΠΣΣ, αλλά και σε αυτούς του Εθνικού Σιδηροκάστρου, που δημιούργησαν και εκτέλεσαν άψογα την καλύτερη κωμωδία-παρωδία του 2018. Καληνύχτα ποδόσφαιρο. Μια ζωή ΑΕΧ»

Ο Εθνικός επιστρέφει στη Γ

Ο Εθνικός Σιδηροκάστρου είχε αγωνιστεί τελευταία φορά στη Γ εθνική την περίοδο 2013-14 και μάλιστα εκείνη τη χρονιά είχε να αντιμετωπίσει στον όμιλο του τον Πανσερραϊκό (όπως φαίνεται ότι θα γίνει και την επόμενη χρονιά σε αυτήν την κατηγορία).